Kancelaria Radców Prawnych Jakubiec

Pytania i odpowiedzi

Mienie przesiedleńcze

Samochód przywieziony do Polski.

            Na początku roku mój syn wrócił do Polski po kilkuletnim pobycie w Wielkiej Brytanii. Syn z zaoszczędzonych pieniędzy nabył tam dla siebie samochód. Po powrocie do Polski chcemy załatwić formalności związane z rejestracją tego pojazdu, ale obawiamy się kosztów, np. akcyzy za przywiezienie samochodu.

Pytanie

Czy istnieje możliwość uniknięcia konieczności zapłaty podatku?

 

  »

Niezadowolony z wakacji

Wyjechałam na wycieczkę zagraniczną. Niestety po przybyciu na miejsce okazało się, że zastane warunki zupełnie nie odpowiadają tym gwarantowanym w ofercie biura podróży. Zamiast widoku na morze miałam plac budowy, w pokoju robactwo a personel nie ragował na moje prosby. Miejscowy rezydent nie był nami zainterenowany. Pokazał sie dopiero po 3 dniach.

Pytanie

Czy mogę domagać się rekompensaty i co mam zrobić jeżeli biuro nie chce mi jej przyznać?  »

Zakupy prezentów w sklepie

W związku z róznymi okazjami - imieniny syna, czy wnuka planuję zakup prezentów. Niektóre z nich, zwłaszcza odzież, kupuję w ciemno, żeby nie psuć niespodzianki.

Pytanie

Czy jeżeli kupię prezenty w złym  rozmiarze, czy mam możliwość je wymienić?

Czy sklep ma obowiązek uwzględnić moje żądanie? »

Gwarancja a koszty dowozu

Prowadzę mały zakład fryzjerski. Przez jeden z portali internetowych kupiłem mały telewizor do poczekalni. Sprzedawcą był sklep, telewizor miał gwarancję ze sklepu. Po kilku miesiącach telewizor uległ awarii, więc zgłosiłem się do sprzedawcy z żądaniem naprawy na podstawie gwarancji, którą otrzymałem przy zakupie.

Sprzedawca oświadczył, iż pokryje koszty naprawy, ale w gwarancji jest zapis, że koszty przesyłki, opakowania oraz inne koszty przewozu obciążają mnie. Mówi, że gwarancja daje mi tyle, ile jest w niej napisane, i że nie musi pokrywać niczego więcej.

Pytanie

Czy sprzedawca ma rację i czy muszę płacić za przesyłkę do niego.

  »

Sprzedaż bezpośrednia - domokrążcy

Do mojego mieszkania przyszedł domokrążca i sprzedał mi przenośny czujnik badania poziomu gazu w mieszkaniu. Zapewnił o wyjątkowych właściwościach tego urządzenia, m.in., że wystarczy jeden na mieszkanie, i jeżeli gdziekolwiek poziom gazu będzie za wysoki, to czujnik to wykaże. Przez to, że wystarczy jeden, kosztował on 1000 zł. Czujnik był opakowany i oklejony informacjami potwierdzającymi to, co powiedział sprzedawca. Okazało się to nieprawdą – mój syn sprawdził, że na internecie takie same urządzenia kosztują 50 zł, oraz że potrzeba takiego czujnika w każdym pomieszczeniu. Dodam, że od momentu zakupu minęło dwa tygodnie.

Pytanie

Co zrobić w takiej sytuacji? »

Relacje sąsiedzkie - podnoszenie poziomu gruntu.

Sąsiad skorzystał z ziemi pozostawionej po budowie drogi żeby wyrównać sobie teren na nieruchomości. Nawiózł dużo ziemi i osiągnął swój cel, ale teraz deszczówka i woda z gospodarstwa zalewa moją posesję.

Pytania

Czy mogę się temu sprzeciwić i co dalej robić? »

Relacje sąsiedzkie - uciążliwy dym z komina

Sąsiad pali w piecu plastikowe worki, opony i inne bardzo uciażliwe i smierdzące rzeczy. Dym snuje się kilometrami i mało, ze nic nie widać, to nie da sie też oddychać.

Pytanie

Czy jest możliwośc zakazania takiego śmierdzącego procederu. Mieszkam w Przeźmierowie

 

  »

Relacje sąsiedzkie - odśnieżanie

Sąsiad nie odnieża chodnika twierdząc, że nie należy to do jego obowiazków. Jest ślisko i niebezpiecznie.

Pytanie

Czy są przepisy regulujące te kwestie? Mieszkam w Przeźmierowie. »

Droga szamotulska nr 184

Rozbudowa drogi z Poznania do Szamotuł spowodowała zwiększenie uciążliwości dla posesji sąsiadujacych

Pytanie

Czy można dochodzić odszkodowania w związku ze szkodami wynikajacymi z rozbudowy Drogi szmotulskiej nr 184.

 

  »

Słupy energetyczne

Na drodze prowadzącej do mojej nieruchomości ma być postawiony słup linii energetycznej, która ma się przysłużyć nieruchomości sąsiada. Słup uniemożliwi mi dojazd do nieruchomości. Nie dostałem od nikogo żadnych dokumentów, nie wiem czy są wydane jakieś pozwolenia ani nic takiego.

Pytanie

Co mam w takiej sytuacji zrobić? »